środa, 12 czerwca 2019

Droga, Cormac McCarthy


McCarthy stworzył przerażającą wizję przyszłości po apokalipsie. Fabułę "Drogi" można streścić właściwie w jednym zdaniu: to opowieść o wędrówce ojca i syna przez zniszczony świat w stronę wybrzeża. 




Równie ascetyczny jak fabularny zamysł jest język powieści. Cała zbudowana jest z bardzo krótkich rozdziałów, czasem wręcz pojedynczych akapitów, na które składają się proste, krótkie, kilkuwyrazowe zdania lub równoważniki zdań. Degradacja języka jest odzwierciedlaniem degradacji świata, który jest równorzędnym bohaterem powieści obok pary głównych bohaterów. Przyroda, lub raczej jej brak, bo wszystko co żyło uległo zagładzie, to temat dominujący, bo wpływa przecież na życie obu wędrowców. 
Żaden z wędrującej dwójki nie ma zadatków na bohatera. To dwie realistyczne postaci: naiwne dziecko, które nie zna innego świata niż ten zastany i ojciec, resztkami sił walczący o ocalenie ich obu i wspominający to, co przeminęło. Jednak to dziecko, które nie zna czasów innych niż nieludzkie jest zdolne do ludzkich odruchów. Drugi promyk nadziei w powieści to jedyna postać, której imię poznajemy: Ely - starotestamentowy prorok Eliasz, który ma wrócić na ziemię w czasach Mesjasza. To właśnie z nim chłopiec dzieli się resztkami jedzenia. Jeśli "wraz z ostatnim egzemplarzem odchodzi cała kategoria rzeczy" to u McCarthy'ego jednak ocalało człowieczeństwo, choć wizja tego świata jest przytłaczająca.

Autor: Cormac McCarthy
Tytuł: Droga
Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Życie przed sobą" Romain Gary

  Za "Życie przed sobą" Romain Gary otrzymał nagrodę Goncourtów. Po raz drugi otrzymał nagrodę, którą można otrzymać tylko raz ...